luty 2025
Luty był dla nas miesiącem pełnym emocji i niezapomnianych przeżyć. Dwa tygodnie ferii w RDD upłynęły pod znakiem wyzwań, nauki, radości i dobrej zabawy. Co się u nas działo?
W ramach projektu Ciepło_Zimno w dniach 15-23 lutego zorganizowaliśmy warsztaty Zimowy Landart. Pierwszy tydzień poświęcony był tworzeniu wyjątkowych instalacji. Zapytacie pewnie jakich? Już odpowiadamy! Uczestnicy ze starych, zapomnianych wanien mieli wykonać unikalne konstrukcje. Nie było to tak proste zadanie, jakby się mogło wydawać na pierwszy rzut oka!
Na sam początek zaczęliśmy od wstępu teoretycznego. Paweł Drozd, prezes Lubelskich Morsów, wprowadził naszych uczestników w tajniki morsowania, ze względu na przeznaczenie instalacji. Następnie Rafał Sadownik opowiedział, na czym polega projektowanie przestrzeni i dlaczego tak ważne jest dbanie o to, aby była użytkowa.
W kolejnej części warsztatów, pod czujnym okiem Stefana Wydry, uczestnicy przystąpili do pracy. Czekało ich nie lada wyzwanie – stworzenie instalacji z wanien, w których będzie można nie tylko bezpiecznie morsować, ale także… podgrzać wodę przy użyciu ognia! W ruch poszły młotki, wkrętarki i deski. Efekt? Po tygodniu powstało niepowtarzalna konstrukcja z pięciu wanien! Trzy wanny zostały przeznaczone do morsowania w wodzie z lodem oraz dwie ogrzewane żywym ogniem.
Przy tak intensywnej pracy i niskich temperaturach nie mogło zabraknąć oczywiście wartościowych posiłków. O pyszne, sycące posiłki każdego dnia dbała niezastąpiona Beata Wydra. Codziennie w ramach warsztatów kulinarnych wspólnie z wszystkimi chętnymi przygotowywała w kociołku niezwykłe potrawy, które znikały w mgnieniu oka!
Po części konstrukcyjnej, w popołudniowym bloku odbywały się warsztaty bębniarskie prowadzone przez Rafała Maja. Była to świetna okazja do rozwijania poczucia rytmu, nauki współpracy w grupie, a przede wszystkim fantastycznej zabawy przy dźwiękach muzyki.
W weekend 22-23 lutego odbyło się uroczyste otwarcie instalacji Zimowy Landart w ramach projektu Ciepło_Zimno oraz pierwsze zimowe kąpiele. Paweł Drozd przygotował praktycznie uczestników do morsowania, wspominając o pozytywnym wpływie na zdrowie. Zademonstrował także jak bezpiecznie podejść do tego wyzwania. A potem… przeszliśmy do działania! Zarówno dzieci, jak i dorośli mogli spróbować swoich sił. Do wyboru były wanny z lodem oraz te z ciepłą wodą, idealne do relaksu.
W kolejnym tygodniu ferii odbywały się warsztaty rodzinne przy nowo powstałych instalacjach. Wieczorami, przy ognisku, pod rozgwieżdżonym niebem morsowaliśmy, na zmianę z ciepłymi kąpielami, rozmawialiśmy i po prostu cieszyliśmy się wspólnie spędzonym czasem. Towarzyszyła nam niezwykła atmosfera. Te chwile z pewnością pozostaną z nami na długo.
Musicie sami przyznać, że były to niezwykłe dwa tygodnie. Czas spędzony na świeżym powietrzu, w gronie inspirujących ludzi, przyniósł nam wszystkim mnóstwo cennych doświadczeń i wspomnień. Zimowa aura w najmniejszym stopniu nas nie powstrzymała. Udowodniliśmy, że morsowanie w centrum miasta jest jak najbardziej możliwe. To nasze pierwsze działanie zimą, a w dodatku na nowym terenie.
Z niecierpliwością czekamy na kolejne niesamowite wydarzenia w Nowym Rezerwacie!
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w
ramach Programu kulturalnego polskiej prezydencji w Radzie Unii
Europejskiej 2025 w ramach programu dotacyjnego SYNERGIE

styczeń 2025
W okresie od lutego do czerwca 2025 zapraszamy do udziału w wydarzeniach w Rezerwacie w ramach projektu CIEPŁO_ZIMNO.
Nazwa “CIEPŁO_ZIMNO” nawiązująca do zabawy w
szukanie ukrytych przedmiotów, oznacza również poszukiwanie i
odzyskiwanie wartości niematerialnych:
● tożsamości miejsca jakim jest najbliższa okolica Rezerwatu i wspólnoty, która ją zamieszkuje;
● powiązań, balansu i porozumienia w różnorodności;
● relacji we wspólnym tworzeniu i doświadczaniu;
● głosu, a także dawania mu wyrazu przez pozostawienie materialnego artefaktu w formie obiektu / instalacji / wystawy;
● wspólnego kontekstu na mapie Polski i Europy.
Te założenia zrealizujemy operując mroźnym krajobrazem, rozgrzanym
piecem i drewnem konstrukcyjnym w trakcie trzech cykli warsztatów, które
przekują się w 3 finałowe instalacje.
W programie:
● Warsztaty projektowania i konstruktorskie
● Wspólne tworzenie instalacji i konstrukcji użytkowych
● Panel z udziałem specjalistów – “Kultura outdoorowa sposobem na
wspólnotowe podnoszenie jakości życia i przestrzeni publicznej”
● Wydarzenia integracyjne i międzypokoleniowe dla wspólnoty lokalnej
oraz środowisk twórczych, a także przyszłych kadr kultury!

W projekcie “CIEPŁO_ZIMNO pracujemy nad społeczną rewitalizacją Parku
Rusałka i uczynieniem tego miejsca zachęcającym do podejmowania działań,
szczególnie przez młodych twórców i twórczynie. Budujemy “na Rusałce” taką przestrzeń współpracy lokalnej społeczności oraz młodych twórców i twórczyń, która powiąże ich z tym miejscem na dłużej, pomoże im odcisnąć ślad na kulturalnej mapie Lublina i – mamy nadzieję – odciśnie ślad w Nich samych.
W naszych cyklach współpracujemy z doświadczonymi w rzemiośle osobami z Berlina, Londynu i Wojciechowa, wykorzystującymi prace manualne w twórczości artystycznej i działalności społecznej. Odpowiadamy na potrzebę powrotu do bezpośredniego doświadczania i namacalnego kształtowania materialnej rzeczywistości. Stawiamy na kreatywne wykorzystanie tradycyjnego rzemiosła w przestrzeni publicznej.

Cykl pierwszy: Zimowy Landart – zaczynamy od zimy!
W dniach 15-22 lutego zapraszamy do doświadczenia kultury w wersji outdoorowej. Efektem tygodniowych warsztatów będzie instalacja artystyczna, uwzględniająca zarówno ukształtowanie i zagospodarowanie terenu, zmieniające się zimą warunki atmosferyczne, jak i specyfikę odbiorców pod kątem użytkowania i estetyki.
22 lutego – 2 marca to czas na inaugurację instalacji użytkowej, stworzonej
przez młodych twórców i twórczynie. Ta jedyna w swoim rodzaju konstrukcja będzie udostępniona odwiedzającym. W tym aspekcie skrajność temperatur stanie się dosłowna, będzie to zarazem okazja do wspólnego hartowania się w Rezerwacie Dzikich Dzieci. Nie zabraknie też spotkań przy gorącym kociołku z paleniska i relaksu w jurcie.
Udział w warsztatach Zimowy Landart jest bezpłatny
Rejestracja na drugi tydzień ferii: KLIK!
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w
ramach Programu kulturalnego polskiej prezydencji w Radzie Unii
Europejskiej 2025 w ramach programu dotacyjnego SYNERGIE

czerwiec 2024
Drodzy Lublinianie, jak wiecie, tworzymy Rezerwat Dzikich Dzieci w nowej lokalizacji na terenie Parku Rusałka. Chcemy, by jeszcze w tym sezonie rozpoczęła się dzika zabawa, a przestrzeń znów rozbrzmiała dźwiękiem młotków i wkrętarek oraz radosnych okrzyków.
Potrzebujemy Waszej kreatywności i pomocy. Przynieście do nas swoje talenty i umiejętności, a razem uda nam się stworzyć wspólny Przygodowy Plac Zabaw na kolejne lata. Jeśli masz kompetencje hydrauliczne, elektryczne, geodezyjne lub inne i możesz poświęcić trochę czasu dla Nowego Rezerwatu, zapraszamy do kontaktu.
Śledźcie nasz profil na FB (KLIK!), tam będziemy publikować aktualny harmonogram prac i zapotrzebowanie.
Już teraz możecie zgłaszać swoją chęć i dostępność. Dziękujemy!
Przez e-mail:
rezerwatdzikichdzieci@gmail.com
Telefonicznie:
tel. kom. +48 532 844 685
Przez profil FB: KLIK!
październik 2023
Dziękujemy za siódmy wspólny sezon w Rezerwacie!
Aktualne informacje dotyczące losów RDD w 2024 roku znajdziecie na naszym profilu Facebook: (KLIK!)
czerwiec 2023
Uwaga – mamy dobre wieści!
Od 1 lipca 2023 otwieramy RDD dla dzieci!
Będzie on czynny w godzinach 9-16 (za wyjątkiem poniedziałków) dla wszystkich dzieci do końca wakacji – bezpłatnie. Adres pozostaje bez zmian: Dolna Panny Marii 6-8.
Pamiętajcie, że pierwsza wizyta dziecka w wieku 7+ musi odbyć się z rodzicem w celu wypełnienia karty zgłoszeniowej (w każdym sezonie wypełniamy kartę od nowa – nawet jeśli dziecko było już w Rezerwacie w poprzednich latach).
Strefa ścisła (z narzędziami) jest dostępna dla dzieci, które ukończyły 7. rok życia.
Strefa ścisła jest objęta limitem dzieci. Nie prowadzimy zapisów. Liczy się kolejność przyjścia.
Do Strefy Buforowej zapraszamy wszystkich – zwłaszcza młodsze dzieci z opiekunami.
W Rezerwacie obowiązuje dress-code: dziecko musi mieć ubrane buty z zakrytymi palcami oraz czapkę/chusteczkę na głowę.
Pamiętajcie o zapasie wody, jedzenia i dawce dobrej energii!
Do zobaczenia w Rezerwacie, nie możemy się Was doczekać!
styczeń 2023
Rezerwat Dzikich Dzieci
w Centrum Kultury w Lublinie
- wystawa zbiorów sezonowych
- czynna tylko do końca marca 2023!
- otwarta codziennie 10:00-18:00
- miejsce: Galeria Sztuczki (parter Centrum Kultury)
- ul. Peowiaków 12

Zapraszamy do świata wygenerowanego przez zabawę. Wszystkie obiekty i artefakty prezentowane na wystawie powstały w Rezerwacie Dzikich Dzieci w latach 2017-2022 w wyniku spontanicznej, samodzielnie wybranej, osobiście kierowanej i wewnętrznie motywowanej zabawy. Zwiedzający zobaczą również swoiste zabawki, a raczej narzędzia zabawy, których ilość i poziom zużycia wykazują, że zabawa była intensywna i udana. Zetkniemy się zarówno z dziełami mimowolnymi jak również bardzo świadomie stworzonymi przez młodych twórców.
Kuratorki: Dominika Krzyżanowska, Liza Szczęśliwa
Rekonstrukcja obiektów: Dorota Monkiewicz, Damian Mika, Nela Łukasik, Michał Głos, Joanna Olejko

Wspaniałe lampiony oświetlające i zdobiące wystawę powstały podczas warsztatów Dziki Papier prowadzonych przez Sylwię Woźniak.


październik 2022
Koniec sezonu i kolejny rekord – ponad 6 000 uczestników w sezonie 2022!
Dziękujemy za zaufanie i wspaniałą zabawę 🙂
sierpień 2020
Posłuchajcie…
Autor: Andrzej Rudke

autor zdjęcia: Czułości
