Aktualności

Rezerwat Dzikich Dzieci
w Centrum Kultury w Lublinie

  • wystawa zbiorów sezonowych
  • czynna tylko do końca marca 2023!
  • otwarta codziennie 10:00-18:00
  • miejsce: Galeria SZTUCZKI
  • ul. Peowiaków 12
Fot. autorstwa Dominiki Krzyżanowskiej przedstawia kolorową konstrukcję z palet i desek: centralnie ozdobiona rysunkami dzieci rama, w pierwszym planie kładka z palet, po lewej stare, odrapane drzwi. Zdjęcie wieńczy napis REZERWAT DZIKICH DIECI.

Zapraszamy do świata wygenerowanego przez zabawę. Wszystkie obiekty i artefakty prezentowane na wystawie powstały w Rezerwacie Dzikich Dzieci w latach 2017-2022 w wyniku spontanicznej, samodzielnie wybranej, osobiście kierowanej i wewnętrznie motywowanej zabawy. Zwiedzający zobaczą również swoiste zabawki, a raczej narzędzia zabawy, których ilość i poziom zużycia wykazują, że zabawa była intensywna i udana. Zetkniemy się zarówno z dziełami mimowolnymi jak również bardzo świadomie stworzonymi przez młodych twórców.

Kuratorki: Dominika Krzyżanowska, Liza Szczęśliwa

Rekonstrukcja obiektów: Dorota Monkiewicz, Damian Mika, Nela Łukasik, Michał Głos, Joanna Olejko

Fot. autorstwa Dominiki Krzyżanowskiej przedstawia kolorową konstrukcję domku o dwuspadowym dachu zbudowaną z palet i desek. W pierwszym planie kolorowa kładka, po lewej duże zdjęcie opony wiszącej na drzewie a po prawej zdjęcie chłopca bujającego się w oponie.

Wspaniałe lampiony oświetlające i zdobiące wystawę powstały podczas warsztatów Dziki Papier prowadzonych przez Sylwię Woźniak.

Fot. autorstwa Pawła Świcia przedstawia lampiony wykonane z papieru czerpanego. Widoczne są w nich struktury roślinne m.in. liście mniszka. Tło rozmyte.
Belka logotypów: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Centrum Kultury w Lublinie, Instytucja Kultury Miasta Lublin, Europejska Stolica Kultury, Lublin Miasto Inspiracji.

Koniec sezonu i kolejny rekord – ponad 6 000 uczestników w sezonie 2022! Dziękujemy za zaufanie i wspaniałą zabawę 🙂

Posłuchajcie…

Reportaż dźwiękowy z Rezerwatu Dzikich Dzieci 2020
Autor: Andrzej Rudke
na zdjęciu: widok na Rezerwat Dzikich Dzieci, ludzie przy ognisku, dookoła zieleń i budowle wykonane w RDD
autor zdjęcia: Czułości

Zachęcamy do tworzenia rodzinnych budowli i kreatywnego spędzania wolnego czasu. W Rezerwacie obowiązuje dress-code: dziecko musi mieć ubrane buty z zakrytymi palcami oraz czapkę/chusteczkę na głowę. Pamiętajcie też o zapasie wody, jedzenia i dawce dobrej energii!

Dla niewtajemniczonych: Rezerwat Dzikich Dzieci to wydzielony obszar ochrony środowiska zabawy dziecięcej inspirowany ideą Adventure Playground (Przygodowych Placów Zabaw). Dorośli zakładają Rezerwat, ale to dzieci go kształtują zgodnie z zasadami swobodnej zabawy (eng. free play) i do nich należą wszelkie decyzje dotyczące wyglądu czy funkcjonalności. Aktywność dzieci polega na kreowaniu tej przestrzeni od podstaw z dostarczonych materiałów, budowaniu obiektów, “baz”, stawianiu konstrukcji. Rezerwat to też działanie społecznościowe, którego celem jest angażowanie lokalnej społeczności, by wpływała na jakość Rezerwatu i aktywnie uczestniczyła w jego współtworzeniu.


DZIKIE WARSZTATY / dzieci i młodzież 7+

Lipiec-sierpień / poniedziałek- niedziela / 10:00-17:00 / bezpłatnie.

Adres: Dolna Panny Marii 6-8.

Pamiętajcie, że pierwsza wizyta dziecka w wieku 7+ musi odbyć się z rodzicem w celu wypełnienia karty zgłoszeniowej (w każdym sezonie wypełniamy kartę od nowa – nawet jeśli dziecko było już w Rezerwacie w poprzednich latach).

Strefa ścisła jest objęta limitem dzieci. Nie prowadzimy zapisów.

Liczy się kolejność przyjścia.


WARSZTATY RODZINNE / dzieci -7

Do Strefy Buforowej zapraszamy wszystkich – zwłaszcza młodsze dzieci z opiekunami.

W Rezerwacie obowiązuje dress-code: dziecko musi mieć ubrane buty z zakrytymi palcami oraz czapkę/chusteczkę na głowę.

Pamiętajcie o zapasie wody, jedzenia i dawce dobrej energii!


DNI RODZINNE 3, 4, 10, 11, 17, 18, 24, 25 WRZEŚNIA

/ SOBOTY i NIEDZIELE/ godz. 10:00- 13:00 i 14:00-17:00

13:00 – 14:00 jest PRZERWA TECHNICZNA – wszyscy uczestnicy muszą opuścić Rezerwat!


WARSZTATY TEMATYCZNE:

Grafika informująca o warsztatach w Rezerwacie Dzikich Dzieci w roku 2022. Hasło na plakacie- To nie nauka, to czysta przyjemność. Oprócz treści tekstowych grafiki w pastelowych łagodnych barwach: flaming, lód na patyku, ananas, arbuz i dmuchane kolo do pływania.
Informacja o warsztatach:
Dzikie rękodzieło/22-26.08/10:00-12:00/prowadzenie: Jakub Warszawa
Warsztaty bębniarskie/27-31.08/11:00-13:00/prowadzenie: Sylwia Lasok
Warsztaty cyrkowe/16.09-16:00-18:00/prowadzenie: Pan Ząbek
Warsztaty cyrkowe/17,18.09/11:00-13:00/prowadzenie: Pan Ząbek
Grafika przedstawiająca terminy i opisy warsztatów odbywających się w Rezerwacie Dzikich Dzieci w godzinach 15-17. i tak kolejno
25-29 lipca- warsztaty muzyczne prowadzone przez Sylwie Lasok
1-5 sierpnia- warsztaty teatralne prowadzone przez Dominikę Krzyżanowska i Lizę Szczęśliwą
8-12 sierpnia- warsztaty papiernicze prowadzone przez Sylwię Woźniak

Belka logotypów: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Centrum Kultury w Lublinie, Instytucja Kultury Miasta Lublin, Europejska Stolica Kultury, Lublin Miasto Inspiracji.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.