Niezbędnik

Poradnik korzystania z Rezerwatu Dzikich Dzieci, czyli wszystko to, co rodzic powinien wiedzieć!

na zdjęciu: zbliżenie na nogi i dłonie dziecka pokryte solidną warstwą błota, wokół palety tworzące nieregularną platformę
autor zdjęcia: Bartłomiej Nowakowski
  1. Zapoznaj się z ideą Rezerwatu, przeczytaj Niezbędnik, formularz zgłoszeniowy i regulamin, porozmawiaj z nami na miejscu. Jeśli coś jest dla Ciebie niejasne, zapytaj.
  2. Aby Twoje dziecko mogło korzystać z Rezerwatu musisz wyrazić na to zgodę wypełniając oświadczenie, dostępne fizycznie w Rezerwacie. Pamiętaj jednak, że wypełniony dokument musisz wypełnić osobiście, na miejscu.
  3. Wstęp do ścisłego Rezerwatu mają dzieci w wieku powyżej 7 lat. (a w dni rodzinne bez limitów wieku, ale pod opieką rodziców)
  4. Młodsze dzieci mogą przebywać z opiekunami w tzw. Strefie Buforowej, gdzie jest dostęp do umywalek z wodą, kuchni błotnej, ogrodu, piaskownicy, jurty. To atrakcyjna zielona przestrzeń zabaw nastawiona na młodsze dzieci, ale też przyjazna rodzicom. Są tu książki, gazety i leżaki.
  5. Każde wejście do Rezerwatu jest rejestrowane w punkcie informacyjnym.
  6. Ubranie: buty z zakrytymi palcami i nakrycie głowy to podstawa. I pamiętaj: ubranie można uprać, zaszyć, zmienić, a radość i wspomnienia wspaniałej zabawy pozostaną.
  7. Dzieci organizują sobie zajęcia same i mogą swobodnie przychodzić do Rezerwatu oraz z niego wychodzić. Na miejscu nie prowadzimy zorganizowanych zajęć (to nie świetlica ani inna dzienna placówka opieki, to też nie obóz harcerski ani nawet półkolonie).
  8. WAŻNE! Wiedz, że w Rezerwacie Twoje dziecko będzie używać narzędzi (młotków, gwoździ, wkrętarek, obcęgów, piły i wielu innych), będzie wspinać się na drzewa i konstrukcje, huśtać się na oponach, balansować na belkach, taplać się w ziemi i w błocie, pracować w ogrodzie. A na pewno będzie robić rzeczy tu nie wymienione. Przygotuj się na to.
  9. Jeśli jesteś rodzicem, przedstawicielem mediów, czy po prostu interesuje Cię Rezerwat i chcesz go odwiedzić, zgłoś się do nas. Postaramy się odpowiedzieć na Twoje zainteresowanie. Dorośli zasadniczo nie mają wstępu na teren części ścisłej Rezerwatu.
na zdjęciu: chłopiec siedzący na platformie z palet, w rękawiczkach i z łomem w rękach rozkuwa cegłę na drobne kawałki
autor zdjęcia: Bartłomiej Nowakowski

Plakat: Fundusz Promocji Kultury; belka logotypów: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Centrum Kultury w Lublinie, Instytucja Kultury Miasta Lublin, Europejska Stolica Kultury, Lublin Miasto Inspiracji.